top of page

Filmová filharmonie uvádí

koncert filmové hudby

JAMES HORNER
Rudolfinum Praha
2. 10. 2021

Filmové hity Jamese Hornera rozezněly Rudolfinum

Přesně rok od posledního koncertu zahájila Filmová filharmonie v sobotu 2. října koncertní sezónu 2021/2022. V nové sezóně uvítal orchestr diváky koncertem skladatelské hvězdy filmových melodií Jamese Hornera. Pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého se publiku v Dvořákově síni Rudolfina představil velký symfonický orchestr spolu s pěveckým sborem a sólisty.

Na programu sobotního koncertu byly nejen nejznámější filmové hity, ale také takové skladby, které na našich pódiích často k poslechu nejsou. O to více však poté posluchače nadchnou a překvapí. Nejinak tomu bylo právě v úvodu koncertu, kam zařadil dramaturg a ředitel orchestru Matěj Lehár hudbu z filmu Zámotek (Cocoon). Diváky tak nejen uvedla do příjemné atmosféry, ale také nalákala k pozornému poslechu a očekávání. Následovala romantická melodie z filmu Legenda o vášni, která začala sólovým klavírem Báry Handzušové, sólově se zde dále představili koncertní mistr David Pokorný spolu s Martou Schäferovou, kteří zahráli houslový duet s prvky irské hudby.

Orchestr však publikum v zápětí překvapil výbušně rytmickou sérií skladeb z ikonického filmu Vetřelci. Zaznělo pět částí, které vygradovaly do nejen posluchačsky, ale též vizuálně dokonalého zážitku v podobě skladby Facehuggers. Ve skladbě Kaleidoscope of Mathematics z filmu Čistá duše zpívala z empory sopránové sólo Lenka Dandová, které všem divákům v sále učarovalo. Vrcholem první poloviny koncertu byla skladba z filmu Star Trek II: Khanův hněv, s hornovým sólem v podání Václava Šmiřáka.

Ve druhé polovině koncertu doplnil FILMharmonii pěvecký sbor BONIFANTESpod vedením sbormistra Jana Míška. Sbor složený jak z chlapecké, tak dospělé části sboru, se představil ihned v úvodní skladbě druhé poloviny koncertu z filmu Willow. Následovala skladba End Credits z filmu Apollo 13, která je na našich pódiích k poslechu jen výjimečně. O to více pak posluchače okouzlila pěvecká sóla v podání Tamary Morozové a Lenky Dandové. Třešničkou na dortu pak byly sólové party trumpet, které se ozývaly nejen v podání Václava Kalendy z pódia, ale také Josefa Pluhaře, který se ujal partu pro trubku z dálky hraného z nejvyššího místa Rudolfina – z prostředního balkonu. Někteří si jej tak mohli poslechnout z přímé blízkosti.

Ve skladbě z filmu Statečné srdce kromě orchestru a sboru hrál sólo na irské loketní dudy William Doehring, který dodal skladbě autentický nádech a přenesl tak diváky do vzpomínek na tento legendární film. Ve skladbě též zazněla háčková harfa Kamily Jouzové. Čistě orchestrální milostné téma z filmu Planeta Krull bylo příjemným zpestřením druhé poloviny koncertu. Následovala skladba Take Her to the Sea, Mr. Murdoch z velkofilmu Titanic, pěvecký sbor byl podpořen také syntetickými sbory tak, jak zní v originálním soundtracku. Závěrem koncertu se orchestr se sborem představil ve své plné síle v monumentální koncertní suitě z filmu Avatar. Skalní fanoušky překvapil orchestr novou úpravou suity, která svou gradací vybudila publikum k bouřlivému potlesku.

Jak jsou však již fanoušci Filmharmonie zvyklí, po závěrečném potlesku je orchestr odměnil rovnou několika přídavky. Dirigent Marek Šedivý uvedl orchestr a sbor ještě ve skladbě A Call To Arms z filmu Sláva (Glory), dále zazněly bubny a téma z filmu Jumanji a orchestr se s publikem rozloučil velkolepým tématem z filmu Sador, vládce vesmíru (Battle Beyond the Stars).

FILMharmonie neusíná na vavřínech a již nyní chystá pro posluchače filmové a symfonické hudby další tematické koncerty! Mezi oblíbenými stálicemi nebudou chybět tematické koncerty Fantasy (21. 12. 2021), Games (30. 4. 2022) nebo multižánrový Valentýn (14. 2. 2022). Již nyní ale můžete potkat v pražských ulicích pod logem Filmharmonie Darth Vadera, který zve na listopadový koncert Star Wars (27. 11. 2021).

Na koncertě Jamese Hornera 2. 10. 2021 účinkovali:

Orchestr Filmová filharmonie

Dirigent Marek Šedivý
Chlapecký pěvecký sbor BONIFANTES

Sbormistr Jan Míšek
Sólistky Lenka Dandová a Tamara Morozová

Moderátorka Eliška Zvolánková

Vstupenky na koncerty Filmové filharmonie je možné koupit na webových stránkách http://www.filmharmonie.cz/, kde se také dozvíte podrobné informace o programech.

bottom of page